Yetişkin: 1 ila 7-10 Yıl (Hayvan ve Irk Tipine Göre)

Bu aşamada, veterinerler yıllık kontrolleri önerir. Doktor evcil hayvanınıza kafadan kuyruğa fiziksel bir muayene ve check up verecektir. Ayrıca solucanları kontrol etmek için köpeğinizden bir kan örneği alacaktır. (Kediler normal olarak test edilmez çünkü sonuçları yorumlanması zordur.) Veteriner, evcil hayvanınızın sahip olduğu herhangi bir probleme veya muayenede gördüğü sıra dışı herhangi bir şeye dayanarak başka testler önerebilir.

Distemper-parvo ve kuduzlar, her yıl yapılan kontrollerden sonra her 3 yılda bir gerçekleştirilir. Hayvanların kuduz aşılarını ne sıklıkta vurulduğu her devletin hukukuna bağlı olarak değişiyor. Ülkemizde yılda 1 yapılır.Köpeğinizde, köpek kulübesi öksürüğü gibi hastalıkları önlemek için başka aşılar olabilir ve sokak kedileri kedi lösemi aşıları olmalıdır.

Veterinerinizin bağırsak parazitlerini kontrol edeceği bir dışkı örneğini evcil hayvanınızdan alarak götürmeniz yararlı olur.

Kıdemli: 7 ila 10 yaşında ve daha yaşlı

Veterinerler yaşlı evcil hayvanlar için iki yıllık kontroller önerir. Kediniz veya köpeğiniz gerektiğinde aşılar olacaktır. Herhangi bir problemi takip etmek için yapılan testlerle birlikte kapsamlı bir fiziksel muayene olacaktır. Kan ve idrar testleri ile evcil hayvanınızın böbrek ve karaciğer sağlığına, tiroid hormon düzeylerine ve daha fazlasına veteriner bakabilir.

Veterinerinizi evcil hayvanınızda gördüğünüz herhangi bir değişiklikten bahsedin. Örneğin, eğer kediniz daha fazla su içiyorsa veya köpeğiniz günlük yürüyüşleriyle artık heyecan duymuyorsa. Bunlar böbrek hastalığı veya artrit gibi yeni bir problemin belirtileri olabilir.

Barrett, “Hayvanınızın veterinere gitmek için taşıyıcı kutu yada çantasına koyulduğu için strese girdiğini görürseniz, taşıyıcısına kediniz ve köpeğinizin yiyecek ve oyuncaklarını koyun ” diyor.